Od ponad dwóch dekad lat oferujemy Państwu profesjonalne usługi projektowania i wdrażania systemów zarządzania jakością. Proponujemy pełen zakres usług wdrożenia ISO, HACCP i wiele innych. Specjalizujemy się w usługach doradztwa jakościowego, prowadzenia audytów i szkoleń oraz wdrażania rozwiązań systemowych w oparciu o wymagania międzynarodowych standardów jakości.
Hazard Analysis Critical Control Points
System Analizy Zagrożeń I Krytycznych Punktów Kontroli
System HACCP jest wymaganiem prawnym określonym w przepisach rozporządzenia w sprawie higieny środków spożywczych. Zakres systemu obejmuje cały łańcuch żywnościowy od produkcji rolnej poprzez magazynowanie, produkcję i handel żywnością w tym żywnością pochodzenia zwierzęcego oraz sektor produkcji opakowań do kontaktu z żywnością.
Nasza firma zajmuje się kompleksowymi wdrożeniami systemu HACCP. System HACCP przygotowujemy indywidualnie dla każdej firmy uwzględniając specyfikę prowadzonej działalności. System zapewnia, że przy dostępnej wiedzy i technice, produkt można uważać za bezpieczny dla zdrowia konsumenta. Usługa polega na tym, że do Waszej dyspozycji delegujemy zespół specjalistów, który pod nadzorem kierownictwa zakładu dokonuje pełnego wdrożenia. Obejmuje ono: wykonanie szkoleń, opracowanie dokumentacji oraz audyt i certyfikację zakładu. Przeprowadzamy wszystkie wymagane szkolenia z zakresu bezpieczeństwa żywności, dzięki którym nabędziesz odpowiednią wiedzę oraz otrzymasz stosowny certyfikat. Dbamy o podnoszenie kompetencji Twoich i Twojego personelu.
Opracowujemy dokumentację sanitarną z zakresu bezpieczeństwa żywności, wymaganą przy zgłoszeniu zakładu do Sanepidu i przy wdrażaniu HACCP.
SYSTEMY ZARZĄDZANIA od A do Z
SZKOLIMY, WDRAŻAMY, DOSKONALIMY
HACCP to system zarządzania jakością produktów spożywczych, umożliwiający ocenę stopnia zagrożeń i ryzyka. Zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia, wprowadzenie i dokumentowanie systemu HACCP jest obowiązkowe dla wszystkich podmiotów, zajmujących się przetwarzaniem żywności – m.in. dla stołówek, zakładów produkcyjnych, restauracji, barów, sklepów i magazynów spożywczych, ubojni, a także wielu innych. Każdy podmiot gospodarczy, będący ogniwem w łańcuchu żywnościowym, ma obowiązek, nie tylko wdrożenia systemu HACCP, ale także szkolenia swoich pracowników. Sprawny system zarządzania jakością zwiększa efektywność pracy oraz poziom zadowolenia klientów i pracowników, gwarantujący bezpieczne produkty o odpowiedniej jakości.
Wdrażanie systemów zarządzania na zgodność z normami z serii ISO i HACCP to główna dziedzina naszej działalności. Jako wyspecjalizowana jednostka posiadamy profesjonalnych audytorów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia audytów oraz działalności szkoleniowej. ISO Complex działa zgodnie z najwyższymi standardami w branży. Zobowiązuje nas to do ciągłej dbałości o wysoki poziom kompetentności naszych usług.
Wdrożenie i utrzymanie HACCP daje gwarancję bezpieczeństwa żywności, co niesie ze sobą wiele korzyści dla przedsiębiorstw m. in. zaufanie klienta do marki, zgodność z prawem. W firmie system HACCP umożliwia czytelny przegląd procedur związanych z produkcją lub obrotem żywnością oraz jasno określa odpowiedzialność za dane procesy. Dzięki temu zmniejsza się koszty związane z błędami.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce wymaganiami prawnymi każdy producent produkujący lub wprowadzający do obrotu żywność (za wyjątkiem producentów na etapie produkcji pierwotnej) ma obowiązek wdrożenia zasad systemu HACCP. Obowiązek ten spoczywa na kierującym zakładem lub osobie przez niego upoważnionej.
HACCP jest systemowym podejściem mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności poprzez identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń dla przebiegu wszystkich etapów produkcji i dystrybucji żywności.
Zasady HACCP zostały zdefiniowane w Ustawie z 11 maja 2001r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia, Ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006r. i Rozporządzeniu WE 852/2004 z 29 kwietnia 2004r. w sprawie higieny środków spożywczych:
Procedura wdrożenia i szkoleń z HACCP:
- przeprowadzenie audytu wstępnego, który ma na celu zbadanie aktualnego stanu Państwa firmy w kontekście wymagań systemu HACCP
- w oparciu o audyt przeprowadzimy wszelkie działania umożliwiające wdrożenie systemu bezpieczeństwa żywności (doradztwo technologiczne, prawne, itp.)
- szkolenie kierownictwa oraz pracowników firmy zgodnie z wymogami przepisów prawa
- przygotujemy całość dokumentacji wymaganej przez organy kontroli urzędowej (sanepid i weterynaria) oraz jednostki certyfikujące
- końcowym etapem będzie przeprowadzenie audytu wewnętrznego HACCP mającego na celu przygotowanie firmy do certyfikacji i utrzymywania systemu HACCP.
Przy wdrożeniu HACCP bazujemy na zaleceniach Kodeksu Żywnościowego (Codex Alimentarius) obejmujących między innymi:
- utworzenie/powołanie zespołu HACCP,
- opisanie produktu,
- opracowanie schematów technologicznych,
- określenie zagrożeń i przeprowadzenie analizy ryzyka ich wystąpienia,
- określenie krytycznych punktów kontroli tzw. CCP
- określenie celów i granic tolerancji dla każdego CCP,
- opracowanie systemu monitorowania CCP,
- ustalenie działań korygujących,
- opracowanie procedur weryfikacji
- prowadzenie dokumentacji i zapisów.
System HACCP wymaga ciągłej weryfikacji i aktualizacji pod kątem zmian i utrzymania zgodności z obowiązującymi wymaganiami prawnymi.
Oferta ISO Complex obejmuje m.in.:
- audyty HACCP na zgodność z Codex Alimentarius i wymaganiami prawnymi,
- audyty dostawców klienta wg. indywidualnych wymagań określonych przez klienta audytu,
- doradztwo i opracowywanie systemu HACCP dla nowo powstałych producentów,
- weryfikację istniejących systemów HACCP na zgodność z obowiązującymi wymaganiami,
- szkolenia wstępne i okresowe personelu w zakresie: Dobrej Praktyki Produkcyjnej, Dobrej Praktyki Higienicznej i wymagań systemu HACCP.
Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, sugestie czy wątpliwości oraz udzielimy pełnej informacji na temat naszej oferty.
HACCP to system zarządzania, w którym bezpieczeństwo żywności uwzględnia się poprzez analizę i kontrolę zagrożeń biologicznych, chemicznych i fizycznych, począwszy od produkcji, zaopatrzenia i obchodzenia się z surowcami, aż po produkcję, dystrybucję i konsumpcję gotowego produktu. Podmioty działające na rynku spożywczym są zobowiązane do przestrzegania w zakładach wymagań higienicznych, określonych w rozporządzeniu nr 852/2004. Zgodnie z art. 5 tego rozporządzenia przedsiębiorcy są zobowiązani do opracowania i wdrożenia w zakładzie procedur na podstawie zasad systemu HACCP. Nie dotyczy to jedynie producentów, którzy zajmują się produkcją pierwotną, tzn. produkcją, uprawą lub hodowlą produktów pierwotnych – żywności w jej postaci nieprzetworzonej, włącznie ze zbiorami, dojeniem i hodowlą zwierząt gospodarskich przed ubojem oraz łowiectwem, rybołówstwem i zbieraniem runa leśnego. Ci producenci, w celu zapewnienia właściwej jakości zdrowotnej oraz zasad higieny, są obowiązani wdrożyć i stosować zasady dobrej praktyki produkcyjnej (GMP) i dobrej praktyki higienicznej (GHP).
Przedsiębiorcy są zobowiązani do przedstawiania na żądanie organów urzędowej kontroli żywności, dowodów potwierdzających opracowanie odpowiednich procedur na podstawie zasad systemu HACCP oraz wdrożenie ich w swoim zakładzie. Potwierdzeniem, że system jest wdrożony i działa skutecznie, jest odpowiednie dokumentowanie czynności, dotyczących produkcji i obrotu żywnością. Sposób dokumentowania określa kierujący zakładem, a dokumentacja powinna być dostosowana do wielkości zakładu i rodzaju prowadzonej działalności.
Przepisy prawa określają następujące zasady systemu HACCAP:
- Zasada 1 – Identyfikacja i ocena zagrożeń oraz opisanie środków zapobiegawczych. Należy utworzyć zespół, który będzie odpowiedzialny za wszystkie działania podejmowane podczas tworzenia, wdrażania i utrzymania systemu. Sporządzić blokowy schemat procesu technologicznego, a po jego zweryfikowaniu wypisać wszystkie możliwe zagrożenia biologiczne (bakterie, wirusy, pasożyty), chemiczne (naturalne toksyny, związki chemiczne, pestycydy, metale ciężkie, pozostałości środków myjących) i fizyczne (szkło, metal, elementy opakowań) występujące na poszczególnych jego etapach oraz związane ze stosowanymi surowcami, dodatkami i materiałami. Następnie należy oszacować istotność zagrożeń i opisać środki kontrolne umożliwiające opanowanie zagrożeń istotnych dla bezpieczeństwa żywności.
- Zasada 2 – Identyfikacja krytycznych punktów kontroli (CCP) Zespół HACCP powinien zidentyfikować tzw. krytyczne punkty kontrolne (CCP), tj. wszystkie miejsca w procesie technologicznym, w których do zagwarantowania bezpieczeństwa żywności jest niezbędne opanowanie (kontrola) występujących tam zagrożeń. Do identyfikacji CCP zaleca się stosowanie jednego z wielu tzw. drzewek decyzyjnych.
- Zasada 3 – Identyfikacja limitów krytycznych dla każdego CCP należy ustalić tzw. limity (granice) krytyczne oznaczające takie wartości mierzalne środków kontrolnych, których nie można przekroczyć, ponieważ jest to jednoznaczne z utratą bezpieczeństwa wyrobu gotowego.
- Zasada 4 – Ustalenie systemu monitorowania CCP. Każdy krytyczny punkt kontroli CCP powinien mieć ustalone wymagania odnośnie sposobu i częstotliwości odczytywania i zapisywania wartości środków kontrolnych (tzw. monitorowanie CCP) oraz osoby odpowiedzialnej za te działania.
- Zasada 5 – Określenie działań korygujących / naprawczych. Należy opracować procedury działań korygujących / naprawczych, które muszą być podjęte, gdy monitorowanie wykaże przekroczenie ustalonych granic krytycznych. Konieczne jest także wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za podjęcie tych działań. Działania korygujące powinny zawierać sposób przywrócenia kontroli zagrożeń w CCP, a także sposób postępowania z produktem, który został wyprodukowany, gdy ustalone granice krytyczne zostały przekroczone.
- Zasada 6 – Ustalenie procedur weryfikacji systemu. Należy opisać sposób sprawdzania poprawności funkcjonowania systemu. System taki, opisany w formie procedury, może opierać się na wynikach badań mikrobiologicznych produktów końcowych lub reklamacjach. Zalecanym sposobem weryfikowania systemu jest wykonywanie tzw. audytów wewnętrznych systemu.
- Zasada 7 – Ustalenie procedur i zapisów systemu. Dokumentacja i zapisy systemu HCCP stanowią dowód zapewnienia bezpieczeństwa żywności, dlatego należy opracować procedury sporządzania, prowadzenia, przechowywania i nadzorowania wszystkich dokumentów i zapisów systemu HACAP.
System HACCAP jest wdrażany w oparciu o 12 etapów, które obejmują następujące zagadnienia:
- zaangażowanie kierownictwa i środków
- powołanie zespołu HACCP
- charakterystyka produktu oraz określenie sposobu użycia przez konsumenta
- opracowanie diagramu / schematu procesu produkcyjnego (technologicznego)
- weryfikacja diagramu / schematu procesu produkcyjnego
- analiza zagrożeń
- określenie krytycznych punktów kontroli CCP
- ustalenie wartości krytycznych – kryteria i granice tolerancji dla każdego punktu kontrolnego
- opracowanie systemu monitorowania dla każdego punktu krytycznego
- opracowanie działań korygujących / naprawczych
- ustalenie procedury weryfikacji
- prowadzenie dokumentacji i zapisów
Jako wyspecjalizowana jednostka posiadamy profesjonalnych audytorów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia audytów oraz działalności szkoleniowej.
W Polsce, jak również w większości innych krajów, szczególnego znaczenia nabiera bezpieczeństwo żywności, a odpowiedzialność producentów za wytwarzane przez nich wyroby i świadczone usługi wyraźnie wzrasta. Wynika to ze zwiększających się oczekiwań i wymagań konsumentów, ich większej świadomości, a także wiedzy. Dużą rolę odgrywają w tym przypadku zaostrzenia wymagań prawnych. Jednym ze standardów, mającym pomóc przedsiębiorstwom branży spożywczej w osiągnięciu wyższego poziomu bezpieczeństwa żywności, jest system HACCP. Hazard Analysis and Critical Control Points (System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli) to system zarządzania jakością produktów spożywczych, umożliwiający ocenę stopnia zagrożeń i ryzyka.
Najważniejsze korzyści z wdrożenia i certyfikacji systemu HACCP to:
- spełnienie wymagań prawa żywnościowego,
- prawidłowe prowadzenie kontroli procesów produkcyjnych,
- zwiększenie świadomości pracowników w obszarze jakości i bezpieczeństwa żywności,
- spełnienie oczekiwań klientów, gwarantując produkt bezpieczny o odpowiedniej jakości,
- w przypadku ewentualnych roszczeń sądowych konsumentów za jakość produktu przy w pełni udokumentowanym systemie HACCP, można uwolnić się od winy.